Forum-GEBI
Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.



 
KazaloLatest imagesIščiRegistriraj sePrijava

 

 O rodbini Spanheim in o LJ gradu!

Go down 
4 posters
AvtorSporočilo
WhiteWolf

WhiteWolf


Število prispevkov : 22
Join date : 30/08/2009

O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Empty
ObjavljaNaslov sporočila: O rodbini Spanheim in o LJ gradu!   O rodbini Spanheim in o LJ gradu! I_icon_minitimeNed Avg 30, 2009 7:51 pm

O rodbini Spanheim in komu se mora Ljubljana zahvaliti za svoj grad!

Leta 1106 je koroška plemiška rodbina Spenheim podedovala po rodovini Breže-Selških ljubljansko gospostvo in s tem tudi posestvo Ljubljanskega gradu. V zgodnjem srednjem veku je stala na grajskem griču lesena utrdba, med najdenim gradivom sta predvsem svinčena novca iz leta 1164 in leta 1183, verjetno kovana prav na Ljubljanskem gradu. V 13. stoletju je t. i. Speinheimski grad stal nad Mestnim trgom, takratnim Mestom. Natančnejšega vpogleda nam skromni ostanki zaradi kasnejših predelav ne omogočajo. Rezultati izkopavanj nam zagotovo potrdijo, da je to najstarejša zidana trdnjava. Prva omemba grajske utrdbe (palatiuma) sega v leto 1220, kar naj bi pomenilo, da je bil grad poleg trdnjave tudi plemiški dvorec. Najdenih ni nobenih materialnih dokazov, da bi plemiči raje bivali na gradu kot v mestu, zatorej lahko le domnevamo, da je grad plemičem služil tudi kot rezidenca. S smrtjo Ulrika Spanheimskega leta 1269 se je končalo 150-letno obdobje vladavine te rodbine. Naslednje leto sta grad in mesto doživela prvo znano vojaško preizkušnjo, posest rodbine Spanheimov je zavzel češki kralj Otokar II. Přemysl.

Grb rodbine Spanheim:
O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Slovenskizvpfr


Nazadnje urejal/a 14gapy88 Tor Sep 01, 2009 9:03 pm; skupaj popravljeno 1 krat
Nazaj na vrh Go down
slovenec1992




Število prispevkov : 4
Join date : 01/09/2009
Kraj : Lj

O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: O rodbini Spanheim in o LJ gradu!   O rodbini Spanheim in o LJ gradu! I_icon_minitimeTor Sep 01, 2009 7:19 pm

ni kej pohvalno tole gapy Very Happy .....lepo da malo več razjasnemo,btw kje si pa dobil vso to gradivo?
Nazaj na vrh Go down
WhiteWolf

WhiteWolf


Število prispevkov : 22
Join date : 30/08/2009

O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Empty
ObjavljaNaslov sporočila: O rodbini Spanheim in o LJ gradu!   O rodbini Spanheim in o LJ gradu! I_icon_minitimeTor Sep 01, 2009 7:44 pm

Ne spomnim se točno, shranjeno sem imel v računalniku, pomoje sem pa tole dobil na tu-je forumu, samo nisem čisto prepričan.
Objavil sem pa zato, ker nekateri sploh ne vejo kaj je Spanheim in se mi je zdelo pametno, da malo pojasnim.
Nazaj na vrh Go down
dr.gebi
Admin
dr.gebi


Število prispevkov : 47
Join date : 29/08/2009
Age : 112

O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: O rodbini Spanheim in o LJ gradu!   O rodbini Spanheim in o LJ gradu! I_icon_minitimeTor Sep 01, 2009 7:54 pm

Sam imam eno daljše besedilo pripravljeno že kar lep čas, pa ga še nisem uspel nekam prilimati. Še največ do sedaj imajo napisano na kongregaciji svetega Jurija: www.kongregacija.com.

Sicer pa tisti drugi grb ni grb družine Spanheim, ampak je predelan grb dežele Štajerske iz neke angleške knjige o grbih. Popolni grb družine po rekonstrukciji bi naj bil takšen:
O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Arhivko13st
Nazaj na vrh Go down
http://gebi.si
WhiteWolf

WhiteWolf


Število prispevkov : 22
Join date : 30/08/2009

O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Empty
ObjavljaNaslov sporočila: O rodbini Spanheim in o LJ gradu!   O rodbini Spanheim in o LJ gradu! I_icon_minitimeTor Sep 01, 2009 9:10 pm

Aha!
Zanimiva spletna stran. Tisto drugo sliko sem odstranil sicer se mi je zdelo da nekaj ni čisto vredu, vendar nisem bil čisto prepričam.
Lp
Nazaj na vrh Go down
Wachter24

Wachter24


Število prispevkov : 6
Join date : 31/08/2009
Age : 38
Kraj : Rečica ob Savinji

O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: O rodbini Spanheim in o LJ gradu!   O rodbini Spanheim in o LJ gradu! I_icon_minitimeSre Sep 02, 2009 8:50 pm

hehe naši krščanski domoljubi XD "Križarji"
Nazaj na vrh Go down
https://www.youtube.com/user/14Slovenec88
Sponsored content





O rodbini Spanheim in o LJ gradu! Empty
ObjavljaNaslov sporočila: Re: O rodbini Spanheim in o LJ gradu!   O rodbini Spanheim in o LJ gradu! I_icon_minitime

Nazaj na vrh Go down
 
O rodbini Spanheim in o LJ gradu!
Nazaj na vrh 
Stran 1 od 1
 Similar topics
-
» Spanheim izdelki!

Permissions in this forum:Ne, ne moreš odgovarjati na teme v tem forumu
Forum-GEBI :: Blagovne znamke :: Spanheim-
Pojdi na: